Czym jest osocze bogatopłytkowe? Osocze bogatopłytkowe, czyli PRP (Platelet Rich Plasma), to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta. Zabieg z jego wykorzystaniem przeznaczony jest dla osób wymagających, posiadających alergie i ceniących sobie składniki naturalne. Posiada bardzo silną zdolność regeneracyjną, z tego też powodu trycholodzy często wykorzystują je jako naturalny preparat wzmacniający cebulki włosowe. Stymuluje je do wzrostu, a także pobudza mikrokrążenie.

Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie

Osocze bogatopłytkowe znajduje uzasadnione zastosowanie w leczeniu nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Jest to w pełni autologiczny i bezpieczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, a, po odwirowaniu, podawany jest bezpośrednio w skórę głowy.

Zawartość osocza bogatopłytkowego to m.in. cenne substancje regeneracyjne, tj.: płytki krwi, fibryna, witronektyna oraz fibronektyna. Łączą się one we włókna i wspólnie biorą udział w procesach odnowy tkankowej oraz gojenia się skóry. Wykonanie serii zabiegów mezoterapii z osoczem zawierającym czynniki wzrostu, zwanym także „płynnym złotem”, hamuje wypadanie, wzmacnia cebulki włosa i stymuluje porost. Silnie pobudzone są procesy naprawcze w tkankach, a te z kolei pobudzają tworzenie nowych naczyń krwionośnych, tym samym polepszając ukrwienie skóry głowy. Oczywiście zabieg taki warto wzbogacić o odpowiednią suplementację i zbilansowaną dietę.

Osocze bogatopłytkowe – wskazania

Jeśli zastanawiasz się, jakie są wskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, nasi specjaliści trychologii z Bydgoszczy przygotowali listę, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

  • Włosy osłabione, cienkie, pozbawione blasku i witalności;
  • Nadmierne wypadanie włosów po odchudzaniu, ciąży i w zaburzeniach hormonalnych;
  • Zaobserwowanie łysienia jednego z typów wyszczególnionych poniżej.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest związane z zaburzeniem cyklu wzrostu włosa, a konkretnie fazą telogenu. Zjawisko to można zaobserwować częściej u kobiet niż u mężczyzn. Problem, jakim jest łysienie telogenowe, zazwyczaj ujawnia się, gdy następuje znaczne przerzedzenie włosów – znaczna ich część pozostaje na szczotce przy czesaniu, w rękach podczas mycia lub na poduszce po kilku godzinach snu.

Na szczęście łysienie to da się całkowicie zahamować i zregenerować włosy. Konieczne jest jednak ustalenie przyczyn oraz podjęcie działań mających na celu zahamowanie problemu łysienia. Łysienie telogenowe związane jest z zaburzeniem równowagi w organizmie. Zaburzenia cyklu wzrostu włosa mogą wynikać z:

  • zaburzeń hormonalnych;
  • nieodpowiednio zbilansowanej diety;
  • diety ubogiej w witaminy i składniki odżywcze;
  • nagłego i silnego stresu;
  • przebycia chorób zakaźnych;
  • narkozy;
  • stosowania retinoidów i leków przeciwkrzepliwych;
  • okresu porodu i karmienia piersią;
  • przebycia COVID.

Łysienie androgenowe

W łysieniu androgenowym mamy do czynienia z problemem zaburzenia cyklu włosowego. Faza wzrostu, czyli anagen, ulega skróceniu. Zwykle trwa ona od 3 do 6 lat, jednakże w tym przypadku okres ten zostaje zredukowany do kilku miesięcy, a w skrajnych przypadkach – tygodni. Faza spoczynku, czyli telogen z kolei wydłuża się (lub też, sporadycznie, pozostaje ona bez zmian). 

Łysienie androgenowe może prowadzić do całkowitego wyłysienia, dlatego nie można lekceważyć objawów i należy jak najszybciej zgłosić się do trychologa. Przyczyną androgenowego wypadania włosów jest wrażliwość mieszków włosowych na androgeny – męskie hormony płciowe. Testosteron pod wpływem enzymu obecnego w mieszkach włosowych ulega przemianie w formę aktywną, czyli dihydrotestosteron (DHT). Proces ten powoduje obkurczanie, co z kolei prowadzi do miniaturyzacji i zaniku mieszków włosowych, a ostatecznie powoduje wypadanie włosów. Wrażliwość organizmu na dihydrotestosteron jest uwarunkowana genetycznie.

U mężczyzn najczęściej pojawia się recesja linii włosów na skroniach, tzw. zakola, bądź też wierzchołku głowy. Natomiast u kobiet najczęściej obserwuje się przerzedzenie włosów na całej powierzchni skóry głowy. Włosy stają się cieńsze, krótsze i jaśniejsze. Proces androgenowego wypadania włosów jest stopniowy.

Jedne z pierwszych objawów tej dolegliwości pojawiają się najczęściej po okresie 2-5 miesięcy po pierwszym wystąpieniu czynnika, który ją spowodował. Z tego też powodu znalezienie konkretnej choroby lub stresującej sytuacji, która mogły mieć wpływ na rozwój łysienia telogenowego, jest zadaniem niezwykle trudnym. Co więcej, łysienie telogenowe jest procesem przewlekłym, w którym, oprócz wypadania włosów, może wystąpić także swędzenie oraz ból głowy.

Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i ten z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego posiada liczne przeciwwskazania, do których grona możemy zaliczyć m.in.:

  • infekcja wirusowa;
  • stany zapalne;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • choroby nowotworowe;
  • anemia.

Jak wygląda terapia osoczem bogatopłytkowym?

Krew zostaje pobrana bezpośrednio od pacjenta do specjalnych próżniowych probówek zawierających antykoagulant, który zatrzymuje proces krzepnięcia, dzięki czemu otrzymujemy płynne osocze bez włóknika- fibryny. Następnym krokiem jest poddanie krwi w probówce do wirówki, aby poddać je procesowi odwirowania, na skutek czego oddzielają się czerwone krwinki i pozostaje ok. 3-4,5 ml mocno zagęszczonego osocza bogatopłytkowego. Przygotowany w taki sposób preparat jest gotowy do podania.

Może Cię również zainteresować: Wypadanie włosów a dieta

Jeśli któryś z wymienionych problemów dotyczy Ciebie, nie zwlekaj i zgłoś się do nas po fachową pomoc trychologa w Bydgoszczy!