Badanie mykologiczne wykonuje się w celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy schorzeń wywołanych przez grzyby. Badanie pozwala zidentyfikować dokładny rodzaj grzyba odpowiedzialnego za infekcję oraz określa, na jakie leki zareaguje.

Jak wygląda badanie mykologiczne?

Do przeprowadzenia analizy w badaniu mikologicznym niezbędne jest wcześniejsze pozyskanie próbki. Następnie pobrany materiał zostaje oceniony pod mikroskopem. Nieleczona grzybica skóry głowy może prowadzić nawet do łysienia, czy też zakażenia mieszków włosowych. Badanie mykologiczne pozwala także dobrać antybiotyk, który zniszczy grzyb.

Jak należy się przygotować do badania mykologicznego?

Badanie mykologiczne można wykonać u każdego, nie ma tu żadnych przeciwwskazań (nawet u osób starszych i kobiet w ciąży). Warto jednak wiedzieć, że wynik będzie bardziej wiarygodny, jeśli przed pobraniem próbki do badania nie będziemy stosować żadnych preparatów przeciwgrzybiczych (leki, maści, kremy). Jeśli pacjent był już leczony w kierunku grzybicy, musi odstawić leki przed kolejnym badaniem mykologicznym. Warto też wiedzieć, że miejsce, z którego będzie pobierany wycinek lub wymaz, nie powinno być myte ani czyszczone w dniu badania.

Objawy grzybicy owłosionej skóry głowy

  • rumieniowe, łuszczące się wykwity dającymi odczucie świądu, którym czasem towarzyszy wysięk ropny;
  • zmiany pozbawione włosów lub z charakterystycznie, równo ułamanymi włosami na wysokości kilku
  • milimetrów ponad powierzchnią skóry, otoczonymi biało-szarą pochewką, widoczną po wyrwaniu włosa;
  • nieprzyjemny zapach skóry głowy.