Na pytanie jak szybko rosną włosy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na wzrost włosów wpływa wiele czynników m.in. sposób w jaki je pielęgnujemy czy też to, jak dbamy o nie na zewnątrz. Zakłada się, że włosy rosną około 1 cm w ciągu miesiąca.
Czynniki spowalniające wzrost włosów
Jest kilka czynników, które sprawiają, że wzrost włosów jest spowolniony. Należą do nich m.in.
- zbyt wysoka temperatura w stylizacji włosów,
- zbyt niskie nawilżenie włosów,
- niedostarczanie im wystarczającej ilości witamin.
Cykl wzrostu włosa
Wzrost włosów możemy podzielić na następujące fazy:
- Anagen – faza wzrostu włosa, trwa od dwóch do mniej więcej 6 lat. Podczas niej włos po prostu rośnie. W trakcie anagenu korzeń włosa ściśle łączy się z brodawką włosową. Skutecznie odżywiana macierz dzieli swoje komórki, powodując wzrost włosa ponad powierzchnię skóry. Im dłużej trwa faza anagenu tym dłuższe są włosy. Co więcej, u osób ze zdrową skórą głowy 90% włosów znajduje się w tej fazie.
- Katagen – faza przejściowa. Po zakończeniu fazy wzrostowej, włos wchodzi w fazę zanikania. Trwa ona ok. 2 tygodnie. Jest to czas, w którym w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Tym samym powodują one zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, w następstwie czego dochodzi do zaniku jego macierzy. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry.
- Telogen – tak zwana faza spoczynku Jest to końcowa faza w cyklu wzrostu włosów, (faza uśpienia). Jest to czas odpoczynku. Pomimo tego, że włos pozostaje na Twojej głowie przez ok. 3 miesiące – nie dochodzi tu do żadnych procesów życiowych, staje się on coraz cieńszy. Po upływie tego okresu włos opuszcza mieszek. Dzieje się tak najczęściej podczas czesania czy mycia. U osób ze zdrową skórą głowy tylko około 5% włosów znajduje się w tej fazie.
Od czego uzależniony jest wzrost włosów?
Poruszając zagadnienie, jak szybko rosną włosy, warto dowiedzieć się, od czego uzależniony jest ich wzrost. Wpływ na to mogą mieć m.in.:
- Odpowiednia pielęgnacja włosów,
- Odpowiednio zbilansowana dieta,
- Odpowiedni poziom witamin,
- Indywidualnie dobrana suplementacja,
- Częstotliwość stylizacji włosów,
- Choroby,
- Stany zapalne,
- Czynniki genetyczne i autoimmunologiczne,
- Stres.
Jak przyspieszyć wzrost włosów?
Jeśli chcemy, możemy spróbować przyspieszyć wzrost włosów poprzez zastosowanie specjalistycznych produktów zawierających jedną lub więcej wymienionych poniżej substancji:
- Skrzyp,
- Pokrzywa,
- Drożdże,
- Pantenol,
- Biotyna,
- Witamina E,
- Żeń- szeń.
Możemy również zdecydować się na jeden z zabiegów trychologicznych mających na celu przyspieszenie wzrostu naszych włosów. Do wyboru mamy:
Zabiegi mezoterapii igłowej
W procesie tym wykorzystuje się takie składniki, jak:
- Kompleksy witaminowe – witaminy z grupy B m.in. biotyna, niacyna czy kwas pantotenowy, witamina A czy E, a także minerały takie jak cynk, żelazo lub krzem
- Kuracje peptydowe – składniki aktywne, białka syntetyzowanem pobudzają krążenie w obrębie skóry głowy i wzmacniają osłabiony włos
- Aminokwasy – w szczególności arginina, cytrulina, ornityna, które biorą udział w tworzeniu m.in. keratyny,
- Osocze bogatopłytkowe – dostarczają śródskórnie odżywcze składniki aktywne, pozyskane z odwirowanej krwi pacjenta.
Karboksykoterapia medyczna
Karboksyterapia na skórę głowy jest metodą stosowaną w leczeniu łysienia, wypadania włosów i łuszczycy. Kuracja z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla, która stymuluje tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, pobudza metabolizm oraz poprawia mikro-, a na dodatek makrokrążenie skóry głowy.
Wpływ diety na wzrost włosów
Niedobory żywieniowe mogą wpływać na strukturę i porost włosów. Zarówno niedożywienie białkowe, jak i białkowo-energetyczne powoduje zaburzenia wzrostu włosów. Prowadzi do ich zwiększonej kruchości i łamliwości, a także do osłabienia (mają wtedy postać meszka) oraz wypadania.
Niekorzystny wpływ na wzrost włosów obserwuje się między innymi w ostrym łysieniu telogenowym, które jest silnie powiązane z nagłą, znaczną utratą masy ciała i/lub zmniejszonym spożyciem białka w diecie, a także w rozlanym łysieniu związanym z niedoborem niacyny (witaminy B3). Badania wykazały również potencjalne powiązania między niedoborami żywieniowymi, a przewlekłym łysieniem telogenowym, łysieniem androgenowym, łysieniem typu kobiecego (FPHL) i łysieniem plackowatym.
Składniki pokarmowe, które są kluczowe dla prawidłowego wzrostu włosów to:
- Białka np. metionina i cysteina,
- Tłuszcze, zwłaszcza Omega-3; DHA i EPA,
- Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, A, D, E, K,
- Witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach, szczególnie te z grupy B takie jak; B3, B5, B6, B7, B9 i B12, ale niezwykle ważna jest również witamina C,
- Składniki mineralne takie jak żelazo, cynk, magnez, siarka, krzem, selen i wapń,
- Antyoksydanty, polifenole.
Podsumowanie
Jak więc widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak szybko rosną włosy. Czas ten może różnić się w zależności od poszczególnych osób, jednakże, uśredniając, wynosi on ok. 1 cm każdego miesiąca.
Może Cię również zainteresować: Jak prawidłowo suszyć i pielęgnować włosy?
Jeśli chciałbyś uzyskać fachową pomoc w kontekście swoich włosów i skóry głowy, nie zwlekaj i zgłoś się do naszych specjalistów z Instytutu Cosmedic w Bydgoszczy, którzy dołożą wszelkich starań, aby Ci pomóc!