Bielactwo to choroba skóry, która klinicznie objawia się przebarwieniami skóry. Choroba może być spowodowana wadą genetyczną (bielactwo wrodzone) lub może ujawnić się w ciągu życia (bielactwo nabyte).

Czym jest bielactwo?

Bielactwo wrodzone obejmuje rodzinę zaburzeń zwanych albinizmem. Diagnoza ta oznacza, że ​​u pacjenta występuje niewystarczająca ilość melaniny – pigmentu występującego w skórze, włosach i oczach. Natomiast liczba melanocytów, czyli komórek barwnikowych, jest prawidłowa. Bielactwo nabyte występuje częściej niż albinizm i dotyka 1 na 20 000 osób, czyli ok. od 1 do 2% populacji ogólnej. Mechanizm występowania zaburzenia nie został do końca poznany.

Bielactwo – powstawanie i jego przyczyny

W ramach teorii naukowych przedstawiono hipotezy dotyczące powstania bielactwa nabytego obejmujące czynniki:

  • autocytotoksyczne;
  • neurogenne;
  • stres oksydacyjny;
  • czynniki autoimmunologiczne.

Hipoteza autocytotoksyczna sugeruje, że melanocyty utraciły mechanizmy ochronne chroniące je przed toksycznymi sygnałami melaniny. Zniszczenie melanocytów może być również spowodowane toksycznością leków uwalnianych przez komórki nerwowe (teoria neurogenna) i produkcją autoprzeciwciał (mechanizm autoimmunologiczny). Naukowcy uważają, że związek między stresem oksydacyjnym a  bielactwem nabytym polega na wpływie wolnych rodników na funkcję komórek barwnikowych skóry. Ponadto uważa się, że przyczyna bielactwa nabytego jest genetyczna. 

Choroba występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi i mocnym wywiadem rodzinnym, gdy działają pewne czynniki środowiskowe.

Bielactwo a włosy

Melanina jest odpowiedzialna nie tylko za kolor skóry, ale także nadaje kolor włosom. W przypadku bielactwa nabytego melanina odpowiedzialna za kolor włosów może zostać zniszczona. Niektóre osoby z bielactwem nabytym mogą zauważyć plamy białych lub siwych włosów. Dotyczy to włosów na głowie, brwi i rzęs, brody u mężczyzn i innych części ciała pokrytych włosami. Bielactwo nabyte nie oznacza wypadania włosów, wręcz przeciwnie.

Osoby cierpiące na bielactwo i te, u których występują pojedyncze siwe włosy, mogą zdecydować się na usunięcie konkretnych mieszków włosowych metodą FUE (Follicular Unit Extraction) czyli przeszczep włosów aby przywrócić włosom jednolity kolor, bez siwych włosów. Do tej pory próbowano różnych podejść terapeutycznych w przypadku leukotrichii, ale zwykle bez powodzenia.

Diagnostyka bielactwa nabytego

W celu postawienia diagnozy lekarz rodzinny lub dermatolog nie musi przeprowadzać żadnych innych badań. Do rozpoznania bielactwa nabytego wystarczy typowy obraz kliniczny (przebarwienie skóry). Pozytywna historia chorób autoimmunologicznych może również pomóc w postawieniu diagnozy. 

Ponieważ niedoczynność i/lub nadczynność tarczycy często występują razem, warto zlecić badanie poziomu hormonów tarczycy.

Bielactwo nabyte chemicznie jest bardzo podobne do bielactwa nabytego. Dlatego lekarz powinien zawsze pytać o prezentację pracy. Powinien także  wykluczyć inne schorzenia skóry, w tym: Łupież pstry, łupież biały, łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry.

Może Cię również zainteresować: Czym jest trychologia?

Jeśli potrzebujesz porady w kwestii włosów lub pomocy z przywróceniem ich do stanu świetności, pomocny okaże się trycholog w Bydgoszczy. Skontaktuj się z naszymi specjalistami z Instytutu Cosmedic, aby otrzymać profesjonalne wsparcie!